Olomoucká galerie představuje obrazy makarských malířů...


Vloženo: 14.09. 2016


Atmosféru makarské riviéry přiblíží svým návštěvníkům ode dneška Galerie města Olomouce. Vystavuje obrazy 23 chorvatských malířů, kteří žijí a pracují v přístavním městě Makarska na pobřeží Jaderského moře. Díla výtvarných umělců pocházejí z tamní městské galerie pojmenované po významném malíři Antunu Gojakovi. Výstavou děl, kterým dominuje moře, pláže a především výrazné barvy, představuje galerie zároveň přehled rozvoje výtvarného umění v Makarské od 60. let minulého století do dneška. Komentáře (21) Fotografie (12)

Makarští výtvarníci se v Olomouci prezentují poprvé. Loni v jejich městě představili svá díla malíři z Unie výtvarných umělců Olomoucka. "Jsou zde vybrány obrazy z depozitu Městské galerie Antuna Gojaka. Ani dalmatinští ani chorvatští výtvarníci v Olomouci ještě nikdy nevystavovali, chtějí tak veřejnosti představit širší a ucelenější pohled na vývoj malby a kresby v Makarské a jejím okolí od 60. let 20. století po současnost," řekl dnes ČTK kurátor výstavy Pavel Hogel.

Expozice má název Rozhovor s rodným krajem. Kromě námětů upoutají návštěvníky obrazy svými pestrými barvami. "Když se člověk podívá na jednotlivé motivy, je na tom okamžitě čitelné, že jsou to lidé žijící pod jižním sluncem. Je tam určitá agresivní barevnost, zdůrazňování kontrastů stínů a světel, které je charakteristické pro jejich projev. Při srovnání s našimi

výtvarníky člověk ten rozdíl vnímá," doplnil kurátor. Podotkl, že i jemu samotnému se coby malíři rozšířila při cestách do Chorvatska paleta barev.

Vstupní část expozice představuje díla malíře Antuna Gojaka, který byl členem Svazu chorvatských výtvarných umělců. Na svých obrazech nejvíce zachycuje rodný kraj v Makarské, část byla inspirována vzpomínkami z jeho cest do Čech, Slovinska či Rakouska. Ostatní umělci se prezentují svými malbami či obrazy malovanými olejem nebo akrylem.

Výstavu, která bude v Galerii města Olomouce otevřena do konce dubna, připravila Unie výtvarných umělců Olomoucka. Spolek sdružuje téměř stovku členů a jeho centrem je právě městská galerie. Koná se zde 12 výstav ročně, autorských i kolektivních, na kterých se představují nejen členové unie, ale i jiných spolků z tuzemska a zahraničí. Galerie je jedinou reprezentativní výstavní síní ve městě, která systematicky představuje tvorbu umělců působících v Olomouci a na střední Moravě.

Autor: ČTK facebook share

 

zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/olomoucka-galerie-predstavuje-obrazy-makarskych-maliru/1334979