Umělci zdobí malbami domy v Náměšti na Hané...


Vloženo: 14.09. 2016


Unikátní galerie pod širým nebem v Náměšti na Hané na Olomoucku, jejíž součástí jsou malby renomovaných umělců na stěnách zdejších domů, se rozrůstá o další díla. Již v pátek tu dokončí týdenní práci trojice holandských výtvarníků, v září se tu pustí do díla italští a čeští umělci.

Jednu z fresek vytváří nyní v Náměšti na Hané i holandská výtvarnice Sonja van Dolron.

Jednu z fresek vytváří nyní v Náměšti na Hané i holandská výtvarnice Sonja van Dolron.

FOTO: Vlasta Hradilová

čtvrtek 19. června 2003, 7:00 - NÁMĚŠŤ NA HANÉ

Malíři tvoří v Náměšti v rámci sympozia Freska, který má už třetí ročník. Postupně tu již ozdobili umělci z ČR, Itálie, Holandska a Japonska dvanáct domů. Sympozium organizuje spolu s obcí výtvarná skupina Střet 2001, která vznikla jako umělecká platforma a na zámku v Náměšti má galerii.

V ČR jde zatím o ojedinělou aktivitu. "Nejde však o originální nápad. Podobná akce se již přibližně dvacet let koná v městečku Cadorago poblíž italského Milána, kde už umělci vytvořili na domech zhruba 400 fresek. Je to nádherná podívaná," uvedl již dříve Pavel Hogel z výtvarné skupiny Střet 2001, který v Cadoragu před časem sám jednu fresku vytvořil.

Objekty s nevzhlednými fasádami budou ubývat

Zatímco loni a předloni tvořili malíři téměř výhradně na obecních domech, letos ozdobí převážně soukromé objekty. "Tento posun považuji za velice dobrý. Potvrdil se náš předpoklad, že až místní lidé uvidí první výsledky práce výtvarníků, přijdou sami s tím, že by také chtěli oživit své domy tímto nevšedním způsobem. Postupně by tak mělo ubývat objektů s nevzhlednými fasádami," řekla starostka Náměště Marta Husičková (ODS). Malíři pracují zadarmo, obec jim hradí podkladovou práci a barvy. Majitelé domů, kteří mají o fresky zájem, si navíc mohou sami zvolit námět a konzultovat jej pak s tvůrci.

Letos poprvé bylo sympozium rozděleno na dvě části. V té jarní pracují tři holandští umělci na zdech ve Vodní ulici. Zatímco námětem Sonji van Dolron, která už má zkušenost s podobnou akcí ve Španělsku, je část ulice Binnenweg v Rotterdamu, kde bydlí, tématem, jejího otce Roberta van Dolrona a jeho přítele Vim Barendse jsou fiktivní noviny, které žene vítr podél zdi. Noviny se vztahují k historii před rokem 1989.

Vlasta Hradilová

 

zdroj: https://www.novinky.cz/kultura/9919-umelci-zdobi-malbami-domy-v-namesti-na-hane.html